Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo ochrona domu przed wilgocią

Skuteczna ochrona domu przed wilgocią i wodą

Data publikacji 25 marca 2019

Jednym z największych problemów w budownictwie jest hydroizolacja. Walkę o dom wolny od wilgoci zaczynamy od fundamentów. Woda to niebezpieczny wróg każdej konstrukcji i szybko wykorzysta wszelkie wady i niedoskonałości. Jeśli fundamenty zaczną chłonąć wodę, zagrożona będzie trwałość materiału budowlanego, z którego zostały wykonane. Późniejsze komplikacje mogą mieć poważny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Niestety by się ratować przed komplikacjami nie wystarczy folia kubełkowa. Wprawdzie tworzywo sztuczne zabezpiecza fundament w pionie i poziomie ale nie daje pełnej ochrony np. rurom w posadzkach. Dodatkowo dochodzą uszkodzenia mechaniczne przez które woda przecieka. Na szczęście istnieją inne nowocześniejsze rozwiązania.

Izolacja od podstaw

Mamy na rynku wiele możliwości skorzystania, ze specjalistycznych środków z których wykonamy fundament. Zarówno ława fundamentowa i ściany fundamentowe muszą być odpowiednio zagruntowane. Następnie hydroizolacja pionowa bitumiczna, w tym specjalny preparat stosowany przed przyklejaniem płyt styropianowych. I oczywiście izolowanie ścian wełną mineralną.

Przy pracach powinniśmy brać pod uwagę obciążenia, jakie na podziemną części budynku ma parcie hydrostatyczne wód gruntowych (unikniemy powstawania mostków termicznych). I pamiętać by stosować indywidualne rozwiązania w zależności od sytuacji. Ponieważ tworząc indywidualne projekty dla danej budowy będziemy mieli pewność, że za kilka lat lub pod koniec sezonu nie zaskoczą nas wykwity pleśni.

Jak naprawić zawilgocone tynki wewnętrzne?

Niestety z czasem może dojeść do uszkodzeń izolacji, bądź jeśli kupujemy dom poprzedni właściciele mogli je wykonać nie należycie. W takim przypadku na ścianach może pokazywać się pleśń. Możliwe są też inne problemy związane z nadmiarem wilgoci, która w krótkim czasie osłabi konstrukcję (zniszczenia ściany czy podłogi). Na szczęście wystarczy skonsultować się z inżynierem rzeczoznawcą, który zleci odpowiednie prace naprawcze.

Najskuteczniejszą metodą są tynki renowacyjne. Główną cechą tej metody jest absorpcja krystalizującej się soli bez jednoczesnego zniszczenia struktury tynku i uwidocznienia się uszkodzeń na powierzchni. Taki tynk nakłada się bezpośrednio po ustaleniu źródeł zawilgocenia i usunięciu jego przyczyn. Wystarczy tylko skuć ok. 80 cm tynku powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Fugi zaś wdrapać a około 2 cm. W przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczy tynk wapienny lub usuniecie wykwitów preparatem.

Podsumowanie

Woda występuje w naszych mieszkaniach w sposób naturalny (kuchnia, łazienka, także ludzie i zwierzęta domowe wydychają wilgotne powietrze), i nie da się od niej uciec. Nie mniej jej nadmiar jest największym wrogiem naszego domu. I powinno się przyłożyć do zapobiegania nie tylko negatywnym sutką ale i walczyć problemem zanim się pojawi. Najlepiej dokładnie ocieplić ściany materiałami izolacyjnymi, zamotać szczelne okna i drzwi.

Redakcja RoyalDecor

Jestem pasjonatem designu i architektury, zafascynowanym każdym detalem wnętrz i ich estetyki. W moich artykułach znajdziesz inspiracje, porady i nowinki ze świata dekoracji oraz budownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?