W jaki sposób pomalować zacieki na ścianie

Wiele osób raz na jakiś czas robią remont żeby odświeżyć atmosferę w domu lub kupując mieszkania malują ściany i wprowadzają swoje porządki. Niestety często zdarza się problem dotyczący zacieków na ścianach. Co w takim przypadku warto zrobić i jak sobie poradzić? Podpowie nam dzisiejszy artykuł.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Jak zamalować zacieki na ścianie?
  • Jak usunąć plamy z wilgotnych ścian?
  • Jakimi farbami można ukryć plamy na ścianach?

Jak zamalować zacieki na ścianie?

Głównym wynikiem zacieków na ścianach są zalania. W miejscach, gdzie przepływa woda pojawiają się wybrzuszenia, a czasami powstają brzydkie czerwone plamy – są to ślady rdzy ze zbrojenia. Warto w takiej porządnej sprawie uzbroić się cierpliwością, ponieważ wysychania ścian może nawet zająć do kilku tygodni, w przeciwnym przypadku remont trzeba będzie za niedługo powtórzyć. Niewielką ilość wilgoci można pokryć farbą akrylową lub ceramiczną, o ile tynk i farba nie ulegną uszkodzeniu. Niestety w przypadku mocniejszych zabrudzeń malowanie nie będzie skuteczne – nawet nałożenie kilku warstw farby nie zakryje plam, one i tak się pojawią.

Jak usunąć plamy z wilgotnych ścian?

Na wilgotnych ścianach mogą pojawić się plamy i przebarwienia na skutek działania mikroorganizmów – bakterii czy grzybów. Usunięcie takich plam ze ściany może okazać się na pierwszy rzut oka bardzo ciężkim. Natomiast powstanie pleśni na ścianach może dotyczyć złej wentylacji w domu. Dla usunięcia tego problemu, najłatwiejszym sposobem będzie usunąć zainfekowaną warstwę, opryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym, a następnie pokryć plamy farbą izolującą, która doskonale zakryje pozostałości i zabezpieczy przed dalszym rozwojem mikroorganizmów. Jednak gdy ściany w domie zostały zalane, a woda przyniosła ze sobą zarodniki mikroorganizmów, może to wymagać większego zaangażowania. W takiej sytuacji najlepszym sposobem będzie integracja środków grzybobójczych w głąb skażonego muru. Musimy najpierw zidentyfikować i wyeliminować przyczynę, a następnie kontynuować pracę.

Jakimi farbami można ukryć plamy na ścianach?

Do polecenia można wyodrębnić trzy rodzaje farb. Pierwszą z nich na pewno jest renostyl plus. Jest to farba – termoizolacyjna, stosowana do malowania plam na ścianach powstałych na skutek zacieków wodnych, tłuszczu, sadzy, a nawet dymu papierosowego. Zapewnia długotrwałą ochronę przed wilgocią i rozwojem pleśni w pomieszczeniach takich jak łazienki i kuchnie. Kolejną jest Fresh Start Primer 023, która doskonale izoluje tłuste plamy na ścianie oraz zacieki wodne. Ma w sobie wodny podkład akrylowy. Ostatnią do polecenia będzie Śnieżka na Zacieki i Plam. To farba akrylowa przeznaczona do malowania i renowacji powłok cementowo-wapiennych, betonu, okładzin elewacyjnych, płyt gipsowo-kartonowych itp. Izoluje plamy powstałe od wody, sadzy, nikotynie i tłuszczu. Może być stosowany jako podkład lub warstwa wierzchnia.

Nikt z nas nie lubi plam i zacieków na ścianach. Najłatwiej jest je po prostu ukryć, na przykład obrazem. Niestety nie rozwiąże to problemu, ponieważ plama nadal pozostanie. Dlatego najlepiej skorzystać z zaproponowanych wyżej poleceń aby usunąć brud i plamy ze ścian.

Zobacz także: Jak zamaskować nierówne ściany?