Problem nierównych ścian, z którym spotyka się wiele osób. Nieprawidłowości ścian powstają z różnych powodów, m.in.: niechlujnego i nie profesjonalnego wykończenia wnętrza budynku przez ekipę remontową, uszkodzeń mechanicznych w trakcie eksploatacji części, czy też dziur po wyjmowaniu gwoździ/wkrętów z zamontowanego na nim półki. Niezależnie od przyczyny nierównych ścian, pytanie brzmi: jak je ukryć?

Czego dowiesz się w tym artykule ?

  • Pomysły na nierówne ściany
  • Różne sposoby na maskowania ścian

Pomysły na nierówne ściany?

Maskowania nierównych ścian zależy od osobistych preferencji właściciela. Zalecenia dotyczące wyrównywania ścian w przypadku znacznych uszkodzeń obejmują zastosowanie płytek, dekoracyjnego tynku strukturalnego, płyt ściennych, zaprawy tynkarskiej, płyt gipsowo-kartonowych, tynku, a nawet paneli szklanych lub plastikowych. Powyższe materiały nie tylko kryją nierówności ścian, ale także przywrócą im kąty proste. Zalecenia dotyczące wyrównywania ścian w przypadku znacznych uszkodzeń obejmują użycie cegieł, tynków dekoracyjnych strukturalnych, paneli ściennych, zaprawy tynkarskiej, płyt gipsowo-kartonowych, tynku, a nawet paneli szklanych lub plastikowych. Powyższe materiały nie tylko ukryją defekty ścian, ale także z łatwością przywrócą ich narożniki.

Różne sposoby na maskowania ścian?

Farba teksturowana to bardzo popularny i przede wszystkim skuteczny sposób na ukrycie i maskowania nierówności na ścianie. Jest to farba do wyrównywania na bazie farby lateksowej lub akrylowej. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie miało nie tylko równe ściany, ale także takie narożniki, wówczas deski można mocować na profilach przykręcanych do ściany. Profile należy ułożyć tak, aby uzyskać pożądane płaszczyzny deski. Po przykręceniu desek ściany wykańcza się w taki sam sposób jak przy ich klejeniu. Dzięki tej metodzie pomieszczenia mogą być nieco mniejsze, ale efekt gładkich, równych ścian jest tego wart. Gdy pożądane jest ukrycie drobnych uszkodzeń, starych napraw i drobnych defektów, ścianę można otynkować lub pokryć tynkiem. W pierwszej kolejności należy naprawić uszkodzenia, usunąć resztki, które nie przywarły do ​​powierzchni, wypełnić ubytki, następnie oczyścić, odtłuścić i zagruntować całą powierzchnię. Można samodzielnie naprawić popękane ściany, jeśli nie zostały zbyt mocno zniszczone. W przypadku poważnych pęknięć, wgnieceń i uszkodzeń należy rozważyć profesjonalną pomoc obejmującą umiejętności, wiedzę, doświadczenie i narzędzia wymagane do tego typu prac. Ozdoby to jeden z najbardziej oczywistych sposobów na ukrycie mankamentów. Farbę wyrównującą do ścian należy zazwyczaj nakładać na całą powierzchnię. Dzięki ramce z ulubionym zdjęciem lub obrazem możesz ukryć proste nierówności i drobne defekty. Tutaj jedynym ograniczeniem mogą być osobiste preferencje.

Wszystkie przykłady mogą być dobrym pomysłem na maskowania nierówności. Na pewno każdy znajdzie dla siebie swój sposób i może pokonać problem nierównych ścian.

Zobacz także: W jaki sposób pomalować zacieki na ścianie?