Wentylator domowy – Jaki wybrać? Czy może być ozdobą?
Data publikacji 18 lutego 2019
Zmorą kilku ostatnich tygodni jest niesłabnący, wręcz saharyjski upał – zwiastun zmian klimatycznych, potwór brudzący ubrania i odbarwiający skórę. Walczyć z nim można na wiele różnych sposobów. Butelka wody, nakrycie głowy, ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu. Nieważne czego użyjemy, liczy się efekt finalny, a tym jest osiągnięcie komfortu, czyli znalezienie się w miejscu o odpowiednich warunkach temperaturowych dla naszego ciała do znośnej pracy, odpoczynku bądź spędzania wolnego czasu. W tym miejscu pojawia się jednak problem: Jak utrzymać te warunki, gdy za oknem z nieba sączy się żar?
Wentylator czy klimatyzacja?
Odpowiedzią najszybszą i najlepszą byłaby klimatyzacja. Ustawiamy odpowiednią temperaturę za pomocą guzików lub pokręteł i nic nas więcej nie interesuje. Co jednak z kosztami i urządzeniami niezbędnymi do zainstalowania klimatyzacji? Z tym na ogół bywa pod różnie. Kupno i instalacja takiego systemu to wydatek ok. 2000 – 7000 tysięcy złotych, do czego dochodzą koszty eksploatacji i konserwacji. Co więcej, decydując się na system klimatyzacyjny w naszym domu lub mieszkaniu, musimy liczyć się z niezbędnym remontem. Nie jest on jednak zbyt inwazyjny, niemniej zmienia on wizerunek miejsca, w którym mieszkamy, pracujemy bądź spędzamy czas. Ma to związek z odpowiednim oprzyrządowaniem – urządzeniami, które pochłaniają ciepłe powietrze z wnętrza domu lub mieszkania, przekształcają je i oddają poza budynek. To właśnie ten ostatni element zwykle jest najbardziej widoczny, gdyż z reguły kojarzy się ze szpecącą skrzynką wiszącą na ścianie bądź balkonie. Oczywiście im droższy i bardziej skomplikowany system zakupimy tym szersze będą jego zastosowania, rosnące proporcjonalnie do komfortu działania. Drogie systemy nie tylko ochładzają powietrze, ale jonizują je, nawilżają, ozonują, a na dodatek działają w całkowitej ciszy.
Budżetowe chłodzenie
Idealną alternatywą dla mniej wymagających i tych, którzy potrzebują ochłodzić się spontanicznie są wentylatory. Urządzenia powszechnie i błędnie nazywane wiatrakami (wentylator wprawia w ruch powietrze, wiatrak wprawiany jest w ruch powietrzem) różnią się od klimatyzacji tym, że nie ochładzają powietrza w danym pomieszczeniu pozbywając się jego ciepłej części z budynku, lecz wprawiają w ruch powietrze zgromadzone wewnątrz. Praca wentylatora jest o wiele mniej subtelna. Nie dość, że wywołuje z reguły hałas, to na dodatek wprawia powietrze w ruch, który z reguły jest bardzo szybki, co może odbić się na porządku w naszym mieszkaniu. Na dodatek zbyt długie pozostawanie w zasięgu włączonego na maksymalnych obrotach wentylatora może skończyć się przeziębieniem, gdyż zimne masy powietrza trafiają bezpośrednio w nasze ciało. Zadaniem wentylatora jest przede wszystkim ochłodzenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu poprzez cyrkulację powietrza, lecz nie utrzymanie jej. Kupując więc wentylator, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego mocą. Kolokwialnie mówiąc: im więcej je prądu, tym zimniej dmucha. Parametry te jednak powinny być uwzględnione z kilkoma czynnikami: ile osób będzie z niego, jak duże jest pomieszczenie, w którym będzie znajdował się wentylator, gdzie będzie on zlokalizowany i co chcemy osiągnąć instalując go we wskazanym miejscu. Ostatnie pytanie może wydać się retoryczne, jednak trzeba mieć na względzie, że urządzenia wentylujące, zwłaszcza o małej mocy, działają punktowo tzn. ochładzają niewielki obszar, na który skierowany jest wirnik. Decydując się na taki zakup musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wentylatory nadają się doskonale przede wszystkim na wakacyjne wyjazdy, spontaniczne i incydentalne okazje oraz chłodzenia niedużych powierzchni, a co za tym idzie – małej ilości osób. Niewielkie wentylatory możemy kupić już za kilkanaście złotych, jednak ich bogata oferta sprawia, że nie jesteśmy skazani jedynie na te „chińskie”, plastikowe i niskiej sprawności. Możemy wybrać mobilne lub nieruchome, o klasycznym wyglądzie bądź wpasowujące się w nowoczesny design, chromowane lub stalowe, kolumnowe lub stelażowe, ciche oraz głośne, wysoko i niskoobrotowe. Istnieją wersje stworzone specjalnie z myślą o postawieniu na biurko, jak i również wentylatory podłogowe.
Wentylator – Czy warto?
Nawet perfekcyjnie dobrany wentylator nie jest w stanie zastąpić systemu klimatyzacyjnego, który potrafi utrzymać stałą temperaturę w danym pomieszczeniu. Niemniej w tak upalne dni jak obecnie nawet niewielkie obniżenie temperatury w miejscu, w którym przebywamy jest na wagę złota. W przypadku wentylatora nie odbywa się to kosztem sporych nakładów finansowych, co jest szczególnie ważne, zważywszy, iż lato się jeszcze nawet nie zaczęło!