Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jak można zabudować rurę miedzianą?

Data publikacji 7 listopada 2023

System ogrzewania gazowego wykorzystuje nie tylko rury ze stali węglowej, ale także rury miedziane. Preferuje się stosowanie tego ostatniego ze względu na doskonałe właściwości fizyczne i mechaniczne tego metalu. Bezpieczną pracę instalacji gazowo-miedzianych zapewnia przestrzeganie określonych norm i przepisów. 

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Jakie są wymagania dla rur miedzianych w instalacjach gazowych?
  • Jakie są metody łączenia rur miedzianych w instalacji gazowej?
  • Jakie są zalety oraz wady miedzianych instalacji gazowych?

Jakie są wymagania dla rur miedzianych w instalacjach gazowych?

Muszą one być bardzo trwałe i łatwe w montażu. Produkowane są w trzech różnych stanach: twardym, pół twardym i miękkim. Warto pamiętać, że nie można ich maskować ani wykonywać w kanałach zamkniętych. Rury instalacji gazowej wykonane są z miedzi odtlenionej fosforem. Jednym z ważnych parametrów rur jest czystość ich powierzchni pod względem odpadów mechanicznych i obecności węgla. Należy także pamiętać, że aby uruchomić instalację gazową, należy ją przejść próbę szczelności. 

Jakie są metody łączenia rur miedzianych w instalacji gazowej?

Dopuszczane są dwa sposoby łączenia miedzianych rur gazowych: wykorzystuje złącza lutowane, wykorzystuje złączki prasowane. Metoda Druga wchodzi w zakres ogólnych wymagań dotyczących materiałów uszczelniających sieci gazowe. Jego montaż i bezpieczeństwo, uregulowane są w polskich normach. Do łączenia rur miedzianych można zastosować: złącza miedziane i złączki miedziane z lutem kapilarnym, złącza miedziane i tłoczone , złącza miedziane gwintowane . Podczas gdy dwa pierwsze rodzaje produktów służą do łączenia rur miedzianych, można zastosować złączki gwintowane służy do łączenia rur miedzianych i stalowych. 

Jakie są zalety oraz wady miedzianych instalacji gazowych?

Nie jest rzeczą naturalną, że rury miedziane są szeroko stosowane w budownictwie cywilnym i przemysłowym. Ze względu na korzystne właściwości fizyczne znajdują zastosowanie w wielu różnych instalacjach. Posiadają kilka zalet: 

  1. Odporność na czynniki niszczące – rury miedziane są odporne na różne czynniki szkodliwe, w tym wysokie temperatury. Dzięki temu można je stosować w trudnych warunkach bez ryzyka odkształcenia czy uwolnienia niebezpiecznych substancji. 
  2. Łatwy w montażu – trwałość rur miedzianych sprawia, że ​​ich ścianki są znacznie cieńsze niż w przypadku innych materiałów. Dzięki temu zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w montażu. 
  3. Estetyka — wcześniej wspomniano, że gazowych rur z miedzi nie wolno zakrywać, toteż pozostają one widoczne po zamontowaniu. Na szczęście cechują się przy tym bardzo atrakcyjnym wyglądem.
  4. Ekologia — warto pamiętać także o tym, że miedź nadaje się do pełnego recyklingu i nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.

Należy jednak zauważyć, że miedziane przewody gazowe mają również wady. Jednym z nich są z pewnością wspomniane powyżej ograniczenia związane z miejscem użytkowania. Ponadto proces łączenia rur miedzianych z innymi metalami, które pod wpływem nich korodują szybciej, wymaga szczególnej uwagi. 

Budowa instalacji gazowych wymaga stosowania wysokiej jakości rur i elementów do ich łączenia. Dzięki powyższym radam, na pewno z łatwością dopasujesz je do specyfiki każdej instalacji gazowej, nad którą pracujesz!

Zobacz też: Czy rura gazowa musi być żółta?

Redakcja RoyalDecor

Zespół Royaldecor.pl to pasjonaci estetyki, funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. Tworzymy treści, które pomagają w wyborze idealnych mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych, wspierając Cię na każdym etapie budowy i urządzania domu. Z nami znajdziesz inspiracje i praktyczne porady, które uczynią Twoje wnętrza wyjątkowymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?