Zasłony okienne – 3 sposoby na regulację jasności w pomieszczeniu

Zasłony okienne

Bez tradycyjnych zasłon trudno sobie wyobrazić okno, znajdujące się w pomieszczeniu. Mają one funkcję nie tylko ozdobną, ale również praktyczną, regulując dostęp światła do pokoju. W dzień pozwalają na rozjaśnienie wnętrza, wieczorem i w nocy natomiast gwarantują intymną atmosferę, umożliwiająca spokojny odpoczynek. Mogą one umożliwiać całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych, jak również nawet maksymalnie zasunięte przepuszczać nieco światła – wybór zależy od naszych preferencji. Jak wybrać odpowiednie zasłony?

  1. Jaki materiał na zasłony?
  2. Mocowanie zasłon
  3. Rodzaje zasłon

Jaki materiał na zasłony?

Jak wybrać zasłony? Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Istotny jest nie tylko wzór i deseń, ale także sama tkanina. To właśnie jej struktura umożliwi całkowite zaciemnienie pokoju, bądź też przepuszczenie takiej ilości światła zewnętrznego, jaką chcemy. Materiał na firany może być pochodzenia naturalnego (bawełna, len), może być również sztuczny. Do eleganckich wnętrz szczególnie pasuje aksamit, natomiast tkaniny bawełniane sprawdzą się w pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu. Lniane zasłony zastosować można w domach, w których króluje styl rustykalny lub skandynawski – doskonale wpisują się one w wystrój. Natomiast w kuchniach bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon poliestrowych.

Mocowanie zasłon

Zasłony zawieszone mogą być na karniszu na kilka różnych sposobów. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań są tradycyjne żabki, umieszczone na karniszach, za pomocą których zawiesza się zasłony na taśmie marszczącej. Kiedyś spotkać można było jedynie karnisze szynowe, obecnie nowoczesne rozwiązania umożliwiają wykorzystanie metalowych kółeczek do zamocowania żabek. Można również wykorzystać umieszczone w zasłonie kółka (przelotki), które umożliwiają zawieszenie zasłony na drążku. Rozmieszczenie ich w równych odległościach powoduje, iż zamontowanie zasłon jest wyjątkowo proste, a sama zasłona nie marszczy się niepotrzebnie. W przypadku tkanin delikatnych stosuje się zawieszenie tunelowe, umożliwiające dowolną modyfikację materiału. Coraz częściej stosowane są flexy, cxyli plastikowe zawieszki wszyte w zasłonę.

Rodzaje zasłon

Zasłony zaciemniające bardzo często mocowane są w sypialni. Dzięki wykonaniu z grubych, nieprześwitujących materiałów całkowicie odcinają pomieszczenie od bodźców zewnętrznych, gwarantując intymną atmosferę wewnątrz. W salonie lub w pokoju, w którym pracujemy, sprawdzą się zasłony pół przepuszczające, które zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego, pozwalającą na odpoczynek lub spokojną pracę. Zasłony dekoracyjne nadają niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu,w którym się znajdują. Są ozdobą okna, a funkcje regulacji przepuszczania światła mają ograniczoną do minimum.