Jak można zamaskować schody strychowe?

schody strychowe

Dobrze zaprojektowane wejście na poddasze będzie dyskretne i dobrze izoluje nieużywany strych od reszty domu. Jakie schody na poddasze wybrać i jakie akcesoria do nich się przydadzą, aby drzwi do piwnicy były bezpieczne i wygodne? Ten artykuł powstał po to, aby każdy z was mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jakie są rodzaje schodów strychowych?
  • Jakie akcesorie mogą się przydać do schodów strychowych?
  • W jaki sposób zamaskować schody strychowe?

Jakie są rodzaje schodów strychowych?

Wybierając schody na poddasze, należy wziąć pod uwagę rzeczywistą wielkość otworu w suficie i wysokość pomieszczenia. Pierwszym przykładem są schody składane na strych. Zazwyczaj ich waga stanowi od 25 do 40 kg i wytrzymują obciążenia do około 160 kg. Pasują do pomieszczeń o wysokości od 230 do 350 cm. Głównym elementem systemu jest składana drabina. Kolejnym rodzajem są schody strychowe z poręczą rozsuwane. Mają podobną konstrukcję do urządzeń składanych, tyle że zamiast zawiasów posiadają mocowania umożliwiające przesuwanie się góry i dołu względem siebie. Są lepsze pod względem tego, że zajmują mniej miejsca niż schody składane. Ostatnie będą schody nożycowe. Wykonane są z aluminium lub stali i można je złożyć jak harmonijkę, a po otwarciu przypominają drabinę. Są dostępne w mniejszym rozmiarze pudełka, dzięki czemu można je zainstalować nawet w małym otworze w suficie. Zajmują najmniej miejsca, ponieważ po otwarciu rozszerzają się na tyle, na ile pozwala wysokość pomieszczenia.

Jakie akcesoria mogą się przydać do schodów strychowych?

Schody na poddasze należy wyposażyć w poręcze (jeśli nie znajdują się w zestawie), stopnie zwiększające stabilność drabiny, górne pierścienie zapobiegające zdmuchiwaniu i gromadzeniu się kurzu ze strychu do włazu i drabiny oraz kątowniki montażowe ułatwiające montaż schodów. Do dodatkowego docieplenia schodów na poddasze można zastosować specjalne podkładki termiczne. Inne metody to wyłożenie wewnętrznych ścianek pudełka izolacją piankową lub oklejenie styropianem.

W jaki sposób zamaskować schody strychowe?

Po złożeniu schodów wejście na poddasze zamykana jest klapą. Aby estetycznie uzupełnić obszar montażu wyłazu, najlepiej będzie pomalować go na ten sam kolor co sufit i zainstalować specyficzne dla producenta listwy, aby zakryć wszelkie szczeliny wokół włazu. Łączenie ich z puszką nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia gwoździ. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie listew drewnianych.

Schody to bardzo ważna część budynku umożliwiająca komunikację pomiędzy różnymi piętrami. Schody strychowe znane są od czasów starożytnych. Były one w każdym domku na wsi. I do teraz zostały głównym elementem dekoru domu, a najważniejszą ich funkcją jest nie sam wygląd czy wygoda, a bezpieczeństwo przede wszystkim.

Zobacz także: Jak zamaskować szybę w drzwiach?