Jak odnowić stolik kawowy własnymi siłami?
Data publikacji 12 lutego 2019
Stolik kawowy to często serce domu, a już na pewno niejednego salonu. To przy nim pijemy kawę, przyjmujemy gości czy relaksujemy się z książką w dłoni. Niejednokrotnie mebel ten służy nam przez lata, a kiedy się już zniszczy, niechętnie wybieramy się po zakup nowego. Bo to często niemały wydatek lub po prostu nie pozwala nam na to przyzwyczajenie- w końcu stoliki kawowe towarzyszą nam latami.
Kiedy nasz ulubiony mebel nie jest w najlepszym stanie, możemy sami spróbować go odnowić. Choć temat wydaje się ciężki, to wcale takim nie jest. Potrzeba nam tylko kilka narzędzi i trochę chęci.
Jak odnowić stolik kawowy?
Kiedy dysponujemy stolikiem drewnianym, to jego odnowienie należy do jednych z najprostszych, a najlepszy efekt udaje się osiągnąć po odświeżeniu powierzchni drewnianego blatu. Kiedy zaś stolik wykonany jest z płyt meblowych, wówczas cała procedura będzie jeszcze prostsza.
Sama renowacja drewnianych mebli nie jest trudna, a ich odnowienie sprawia, że stają się jeszcze bardziej niepowtarzalne i piękne. Każdy z tych aspektów jest niezwykle ważny w wystroju domu. Odnowienie stolika kawowego nie jest też drogie, ponieważ do renowacji wykorzystujemy praktycznie podstawowe narzędzia i materiały typu: pędzle, papier ścierny, ewentualnie farba lub lakier. Koszt tych materiałów jest niski, a efekt wyśmienity. Całe postępowanie jest też przyjazne dla środowiska, tak więc zadowoleni będą nawet ci najbardziej zagorzali obrońcy środowiska.
Jak odnowić stolik kawowy drewniany?
Aby uzyskać jak najlepszy efekt, na samym początku należy rozkręcić stolik kawowy, wówczas będziemy mieć ułatwiony dostęp do wszystkich zakamarków. Do całego przedsięwzięcia potrzebujemy:
- papier ścierny (o gramaturze np. 60, 120, 240)
- płaski pędzel
- środek do mycia drewna
- zmywak, rękawice gumowe
- lakierobejca (w wybranym przez nas kolorze).
Jak odnowić stolik kawowy – krok po kroku:
Pierwszym krokiem jest rozłożenie całej konstrukcji na wygodne elementy. Zazwyczaj te najprostsze stoliki kawowe składają się jedynie z blatu i nóg, dzięki czemu też cały proces jest zdecydowanie krótszy.
Kiedy mamy już rozłożoną całą konstrukcję, w kolejnym kroku, z powierzchni stolika należy usunąć wszystkie stare powłoki malarskie i lakiernicze. Zwykle robi się to ręcznie z wykorzystaniem odpowiedniej grubości papieru ściernego, jednak znacznie szybciej ten proces będzie przebiegał, kiedy użyjemy szlifierki. I tu najlepiej nada się szlifierka oscylacyjna lub taśmowa. Jeżeli mamy wprawę, to doskonale sprawdzi sir też szlifierka kątowa, choć trzeba przyznać, że to dość ryzykowne posunięcie. Tak przygotowaną powierzchnię stolika i nóg (lub dodatkowych elementów typu półki, czy wsporniki), należ dokładnie umyć, odkurzyć i odtłuścić. Do odtłuszczania najlepiej wykorzystać specjalny preparat, który bez problemu dostaniemy w sklepie budowlanym.
W ostatnim kroku odnawiania stolika należy nałożyć warstwę wybranego lakieru, bejcy lub farby. Zwykle elementy maluje się dwukrotnie. Na koniec, po wyschnięciu pozostaje nam złożyć stolik w całość.