Jak uszczelnić okna PCV, a jak te z ramą drewnianą?
Data publikacji 1 czerwca 2022Nieszczelności w oknach powstają na skutek błędów montażowych, ale i intensywnej eksploatacji. Z czasem każdy materiał traci swoje właściwości i to samo dotyczy jakości uszczelnień. W przypadku nieszczelności okien dochodzi do ucieczek nawet 30% ciepła i to niezależnie od stolarki okiennej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak uszczelnić okna PCV, a jak drewniane. Dowiecie się również więcej o przyczynach nieszczelności.
Dlaczego powstają nieszczelności w oknach?
Z czasem uszczelki w oknach PCV czy drewnianych mogą wyginać się i odkształcać. Zawsze zatem trzeba sprawdzać ich stan, szczególnie na wiosnę po okresie zimowym. Jeśli nieszczelność wynika ze złego montażu okna i nadal jest ono na gwarancji, to trzeba oczywiście skontaktować się z firmą, która wykonywała montaż, by dokonała naprawy i odpowiednio wstawiła czy też uszczelniła okno. Nieszczelności mogą wymagać z rozregulowania stolarki okiennej i wtedy należy wykonać korektę ustawień elementów okuć okna.
Uszczelnianie okien przy użyciu uszczelek
Najprostszym sposobem pozbycia się nieszczelności jest przyklejenie nowych uszczelek na okno. Mogą być one wykonane z pianki poliuretanowej lub EPDM. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru uszczelek. W przypadku okien PCV takie dane można znaleźć w karcie gwarancyjnej. Przed zaizolowaniem okna należy umyć ramę i oczyścić ją z kurzu. Ponadto papierem ściernym należy zmatowić powierzchnię i usunąć łuszczącą się farbę. Do uszczelniania można wykorzystać uszczelki samoporzylepne albo tradycyjne uszczelki, które przykleja się przy użyciu odpowiednich klejów montażowych nadajacych się do plastików i szkła. Kleje do zastosowań specjalistycznych w Ataszek będą w sam raz. Oczywiście trzeba pamiętać, że niezależnie od zastosowanego sposobu klejenia siła łączenia z czasem ulega zmniejszeniu, choćby bod wpływem zmiennej aury.
Wybierz piankę zapewniającą odpowiednie uszczelnienie
Uszczelnienie okien możliwe jest także za pomocą specjalnej pianki. Poliuretanowa pianka montażowa, bo o niej mowa sprawdza się zarówno w przypadku stolarki PCV, jak i drewnianej. Należy nałożyć na nieszczelność określoną ilość produktu, nie za mało, nie za dużo. Zbyt mała ilość uszczelniającego środka spowoduje powstawanie mostków termicznych. Z kolei zbyt duża sprawi, że rozpręży się i zwiększy swoją objętość. W przypadku nadmiaru pianki można ją usunąć przy użyciu nożyka. Za pomocą pianki poliuretanowej można uszczelnić szpary między ścianą i ościeżnicą.
Postaw na na taśmę uszczelniającą do okien
Kolejnym sposobem uszczelnienia okien jest wybór taśmy parszczelnej i paroprzepuszczalnej. Po wewnętrznej stronie stosuje się te pierwsze, a z zewnątrz paroprzepuszczalne. Takie taśmy przykleja się na styku ościeżnicy z murem, dlatego do wykonania takiego uszczelnienia niezbędny jest demontaż okna. Podobnie jak w przypadku pianki także i tutaj przed nałożeniem taśm trzeba dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię okna.
Uszczelnianie okien silikonem, gąbką i klejami profesjonalnymi w stolarce PVC i drewnianej
Oczywiście zarówno okna PCV, jak i drewniane można uszczelniać silikonem. W przypadku okien drewnianych stosuje się silikon szklarski na styku szyby i ramy. Tego rodzaju silikonu nie można zastosować na oknach PCV. Należy sięgnąć po silikony neutralne, które są odporne na pleśni, grzyby. Można stosować także uszczelnienia akrylowe. Można je stosować na stykach ścian, sufitów czy też parapetów. Swoistym kompromisem może być silikon akrylowy, który jest odporny na wilgoć, a jednocześnie można go malować. Uszczelnienia z gąbki możesz przykleić przy użyciu klejów profesjonalnych. Możliwości zastosowania uszczelnień i zniwelowania mostków termicznych jest zatem sporo. Warto wybrać optymalne rozwiązanie dopasowane do stolarki okiennej i drzwiowej. Pracę związaną z uszczelnieniem można wykonać samodzielnie, jednak gdy chce się zastosować profesjonalne metody, jak taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne, to trzeba zaangażować profesjonalnego montera, który bez problemu sobie poradzi z nieszczelnością okna.