Jakie płytki do kuchni i łazienki?

płytki do kuchni

Do pomieszczeń, które wymagają szczególnej uwagi w całym domu, należy kuchnia i łazienka. To właśnie tutaj można się spotkać z dużą ilością wilgoci, tłuszczu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego właśnie ich aranżacja powinna opierać się na materiałach, które pomogą zachować odpowiednią sterylność oraz będą szczególnie trwałe. Jeśli chodzi o podłogi i ściany, to warto pomyśleć o płytkach, które pomogą nam osiągnąć ciekawy efekt estetyczny.

Płytki najwyższej jakości

Zarówno kuchnia jak i łazienka należą do miejsc często odwiedzanych przez domowników. Pomieszczenia te są szczególnie narażone na brud i uszkodzenia. Dlatego przy wyborze płytek trzeba się zapoznać z ich parametrami, by nasza ostateczna decyzja była trafna. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość płytek. Wybieramy zawsze te, które posiadają pierwszą klasę jakości. Dzięki temu zakupimy towar bez żadnych uszkodzeń, zarysowań czy skaz.

Ścieralność materiału

Kolejna sprawa, która powinna być wzięta przez nas pod uwagę, to ścieralność materiału. Jeśli wybieramy płytki na ścianę, to klasa ścieralności może być wysoka. Inaczej sprawa wygląda, gdy wybieramy płytki podłogowe. Do pomieszczeń, do których rzadko się zachodzi, nie trzeba brać wyjątkowo wytrzymałych produktów. I tak długo nam posłużą. Jednak te miejsca w domu, gdzie często ktoś się przemieszcza i to w twardym obuwiu, będą wymagały wyboru płytek bardziej wytrzymałych. W wypadku budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale, dworce czy restauracje należy użyć płytek o bardzo małej ścieralności. W odpowiednie produkty tego typu możemy się zaopatrzyć w sklepach https://www.banyo.pl/pl/producers/pamesa-1574696810.html, które posiadają duży wybór materiałów tego rodzaju.

Płytki porowate i antypoślizgowe

Podczas wyboru płytek łazienkowych czy kuchennych należy zwrócić także uwagę na ich porowatość i antypoślizgową strukturę. Porowatość ma wpływ na nasiąkliwość materiału. Oczywiste jest, że do tego typu pomieszczeń wybieramy te produkty, które cechują się małą nasiąkliwością. Natomiast do innych pomieszczeń, zwłaszcza do pokrycia ścian możemy wybrać płytki o większej nasiąkliwości. Na opakowaniach płytek znajdziemy także informacje, które określają stopień antypoślizgowy. Szczególne znaczenie będzie to miało przy wyborze produktów na podłogę. Najlepiej wybrać ten rodzaj płytek, który charakteryzuje się wypukłymi lub wklęsłymi wzorami. Trzeba przy tym pamiętać, że tego rodzaju wyroby są niestety trudne do czyszczenia. Jednak bezpieczeństwo podłoża powinno być dla nas priorytetem. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać płytki gładkie, które dzięki odpowiedniej impregnacji posiadają dużą przyczepność.