Lampa na biurko – pracuj wygodnie

W momencie, w którym wybierzemy odpowiednie biurko do pracy, powinniśmy pomyśleć o dobrym oświetleniu. Brak światła w przypadku pracy biurowej może kończyć się szybkim męczeniem oczu. W słabo oświetlonych miejscach pracuje się znacznie gorzej. Z tego powodu kupując komplet biurowy powinniśmy zaplanować także umiejscowienie oświetlenia. Bardzo dobrym wyjściem jest zakup lampy na biurko. Możemy wybierać spośród setek różnych modeli i producentów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Lampa na biurko w pracy

Lampa znajdująca się na biurku przede wszystkim nie może przeszkadzać nam w naszej pracy i obowiązkach. Nie powinna luźno zwisać na przewodzie, bo to będzie nas rozpraszało. Nasz organizm zauważy ciągle przemieszczającą się plamę światła. Także już wiemy, że lampa powinna być nieruchoma. Należy ją starannie zamontować. Większość produktów tego typu ma własną podstawę, która odpowiada za stateczność lampki na biurku. Ciekawym rozwiązaniem są także montowane lampy bezpośrednio do blatu. Całość działa na zasadzie imadła – zaciskamy dwie płaszczyzny podstawy przy blacie biurka i uzyskujemy stabilną konstrukcję.

Barwa światła

Pora zadbać o barwę światła. Ta powinna znajdować się w przedziale 4000 – 5300K. Wybór żarówek o tej barwie świetnie sprawdza się podczas pracy za biurkiem i pozwala na większe skupienie. Powyżej tej wartości żarówki również nie powinny męczyć wzroku.

Stojąca lampa na biurko

Jeżeli już mamy wybraną barwę światła, powinniśmy poszukać tylko i wyłącznie tych lamp na biurko, które spełniają nasze kryteria. Ważnym aspektem jest budowa samej lampki. Pamiętajmy o tym, że pomiędzy lampą a oświetlanym biurkiem światło nie powinno trafić na żadną przeszkodę. Mało przyjemnie pracuje się, gdy cień wędruje po naszych dokumentach. Dlatego żarówka lampy nie powinna się znajdować w dużej odległości od blatu. Ale też nie za blisko. Klosz powinien być mniej więcej na wysokości naszej głowy.

Jeżeli chcemy sprawić, by użytkowanie lampy na biurku było rzeczą przyjemną, powinniśmy wybrać model z dostępnym włącznikiem. Chodzi o to, by bez odrywania się od pracy móc włączyć lub wyłączyć lampę.