Podstawa słupa z regulacją. Gdzie jest wykorzystywana?

podstawa słupa

Prace nad konstrukcjami różnego rodzaju wymagają sięgania po odpowiednie rozwiązania w zakresie złączy. Ich wachlarz jest naprawdę szeroki, co pozwala nabywcom zaopatrywać się w osprzęt ściśle dopasowany do oczekiwań w danej sytuacji. Świetnym przykładem dość popularnych elementów związanych z tą tematyką jest podstawa słupa. Tak naprawdę nie możemy mówić o tym, że istnieje jeden typ takiego złącza. W praktyce jest ich więcej, co daje z kolei szansę doboru opcji najbardziej właściwej z punktu widzenia realizacji konkretnego projektu. Wysoka jakość samego złącza również ma znaczenie. Kluczowe jest zastosowanie na etapie produkcji odpowiednich surowców, dzięki którym podstawy będą odporne na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne czy korozję.

Dobra podstawa słupa – czym się charakteryzuje?

Różni producenci stosują do wytwarzania podstaw słupa różne stopy metali, jednakże najczęściej jest to po prostu gatunkowa stal. Powinna być ona pokryta warstwą ocynku galwanicznego, jaki stanowi wystarczającą ochronę przed korodowaniem. – Prowadzimy sprzedaż podstaw słupa wykonanych ze stali S235. Oczywiście blacha stalowa używana przy produkcji tych złączy jest ocynkowana – wyjaśnia pan Przemysław, ekspert ds. asortymentu w internetowej hurtowni e-Armet.pl. – Oferujemy nabywcom wiele typów podstaw, które sprawdzą się w odmiennych scenariuszach użytkowych. Każdy znajdzie coś właściwego – dodaje. Z punktu widzenia kupujących to świetna wiadomość, ponieważ niezbędne elementy da się kupić bez odwiedzania stacjonarnego punktu sprzedaży. Warto dodać, że w katalogu tej hurtowni czeka też wiele innych akcesoriów – w tym wkręty do drewna, złącza ciesielskie czy kątowniki.

Co dają podstawy słupa?

Akcesoria tego typu doskonale mocują drewniane słupy w wyznaczonym punkcie, zapewniając im należyte podparcie. Oprócz tego spełniają także zadania w aspekcie izolacji. Kombinacja wysokiej nośności poziomej z walorami izolującymi drewno od podłoża sprawia, że w praktyce trudno wyobrazić sobie bez tych elementów szereg prac budowlanych. Jeśli celem inwestora jest wykonanie solidnej wiaty garażowej, pergoli drewnianej czy trwałego zadaszenia nad tarasem, użycie podstaw słupa to świetne posunięcie. Są one zresztą uwzględniane w licznych projektach takiej zabudowy. Dziś są pełnoprawnym i co istotne pierwszoplanowym „aktorem” w tematyce złączy konstrukcyjnych. Dobre podstawy zapewniają, że obciążenia będą przenoszone na fundament w sposób absolutnie bezpieczny. Tu liczą się detale, dlatego przed użyciem konkretnego modelu trzeba się zapoznać z jego dokumentacją techniczną i parametrami.

Podstawa słupa z regulacją – do czego nadaje się najlepiej?

Specyficznym wariantem podstaw słupa są te wyposażone w funkcję regulacji. Okazuje się, że w pewnych okolicznościach ta cecha może mieć znaczenie nomen omen fundamentalne. Możliwość regulowania poziomu podparcia słupa nad fundamentami usprawnia montaż, ale na tym plusy tego rozwiązania się nie kończą. Dzięki tego typu podstawom daje się niwelować problemy wynikające z błędów popełnianych w czasie prac betoniarskich. Występujące wtedy różnice poziomów powodują, że wypoziomowanie układu słupów w konwencjonalny sposób jest w zasadzie niewykonalne. Opcja regulacji daje tutaj pole manewru, więc sięgnięcie po te elementy ma głęboki sens. Innym scenariuszem jest wybudowanie domu drewnianego, gdzie często następuje skurcz drewna w poprzek włókien. Efekt? Ściany zewnętrzne osiadają, a słupy pozostają na swoim pierwotnym miejscu – następuje widoczne wybrzuszenie na środku przęsła. Zastosowanie regulowanych podstaw pozwala wyeliminować to zjawisko w razie potrzeby.

Opcje montażu podstaw słupa

Generalnie podstawę słupa można zatopić bezpośrednio w mieszance betonowej. To rozwiązanie szybsze i łatwiejsze, ale niepozbawione wad. Często nie można na wczesnym etapie działań dokładnie określić właściwej pozycji dla słupów. Po takim osadzeniu podstawy w podłożu korekty stają się problematyczne. Dlatego wiele osób zaleca wykonywanie kotwienia już w gotowej, związanej wylewce betonowej. W takiej sytuacji można sięgnąć po klasyczne kotwy mechaniczne lub skorzystać z kotew chemicznych. Scenariusze bywają różne i w przypadku konkretnych realizacji specjaliści powinni uwzględnić uwarunkowania i zadziałać tak, by uzyskane połączenie było precyzyjne i trwałe. Wracając do podstaw regulowanych, niektóre z nich cechuje tak zwany montaż ukryty. Wtedy podstawa słupa zostaje schowana w przekroju drewna, co przekłada się na lepsze wrażenie estetyczne, ale wymaga nieco więcej pracy.