Praca w drewnie – jakie techniki i narzędzia warto zastosować?
Data publikacji 23 stycznia 2024Drewno to jeden z najstarszych i najbardziej uniwersalnym materiałów. Aby jednak móc je obrobić i stworzyć wyjątkowe przedmioty, należy znać podstawowe techniki obróbki oraz zainwestować w profesjonalne narzędzia. Dzięki nim prace z drewnem okażą się skuteczne i dadzą pożądane efekty. Jakie narzędzia warto mieć na wyposażeniu, aby praca z drewnianymi materiałami przebiegała na wysokim poziomie? Niżej podpowiadamy.
Obróbka drewna- w jaki narzędzia trzeba zainwestować?
Jednym z ważniejszych urządzeń do pracy z tym materiałem jest piła. Producenci oferują wiele różnych modeli. Oczywiście, inny sprzęt sprawdzi się dla amatorów, a inny dla warsztatów stolarskich. Profesjonalistom polecane są wydajne piły taśmowe do drewna. Dla amatorów dobrą opcją będzie zakup piły jednouchwytowej, którą można skracać, przycinać i wycinać materiał. W przypadku prostego cięcia drewna, przydatna okaże się płatnica. W warsztacie pomocna jest też grzbietnica pozwalająca na cięcie drewna w obu kierunkach. Doświadczeni stolarze posiadają też na wyposażeniu tokarki do drewna. Jakich jeszcze narzędzi nie powinno zabraknąć w żadnym miejscu pracy z drewnem?
- Strug – pozwala na heblowanie i wykonywanie prac wykończeniowych. Przydaje się do zdzierania z drewna pozostałości lakierów, farb. Może być to proste narzędzie ręczne albo model elektryczny, zalecany profesjonalistom.
- Dłuto – sprzęt służący do rzeźbienia w tym materiale. Ma formę kwadratu, trójkąta, trapezu, prostokąta lub koła. Przydaje się do robienia otworów, wgłębień, jak i dokładnego wykrawania.
- Papier ścierny – wykorzystywany do wygładzania elementów. Należy dobrać odpowiednią jego ziarnistość, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, przy czym ryzyko uszkodzenia materiału jest minimalne.
- Tarnik i pilnik – służą do końcowej obróbki drewna. Pilnik sprawdza się do pracy z drewnem twardym, natomiast tarnik z materiałem miękkim.
Oprócz tego do obróbki drewna przydają się także: wyrzynarka, pilarka tarczowa, pilarka stołowa i ploter laserowy.
Rodzaje obróbki drewna
Inwestycja w profesjonalne narzędzia znacząco ułatwia i usprawnia pracę z drewnem. To jednak nie wszystko. Aby liczyć na dobry efekt końcowy, należy znać wszystkie techniki obróbki tego materiału, aby móc umiejętnie je wykorzystywać. Do głównych metod, które warto wykorzystywać, należy obróbka mechaniczna, chemiczna, a także termiczna.
Obróbka mechaniczna
Obróbka mechaniczna obejmuje szereg czynności mających na celu zmianę kształtu drewna. Często towarzyszą jej też inne rodzaje technik. Wśród metod mechanicznych wymienia się m.in. cięcie. Jak sama nazwa mówi, cięcie opiera się na oddzielaniu elementów drewna przy użyciu sprzętu tnącego. Wykorzystuje się więc w tym celu np. piłę czy pilarkę. Cięcie może być poziome, pionowe, proste albo krzywe – w zależności od pożądanego efektu. Kolejną techniką jest struganie, a więc eliminacja warstw drewna, służąca do wygładzenia jego powierzchni, lub uzyskania odpowiedniego kształtu. Stolarze podczas obróbki drewna wykonują też wiercenie i frezowanie.
Wiercenie polega na tworzeniu otworów w materiale, dzięki czemu możliwe jest np. ukrycie śrub, montaż elementów, czy też zrobienie zdobień. Frezowanie to tworzenie dekoracyjnych rowków, żłobków i wypustek. Do obróbki mechanicznej zalicza się także skręcanie, czyli łączenie ze sobą kilku elementów. To także szlifowanie, a więc dążenie do idealnego wygładzenia powierzchni drewna. Nie można zapomnieć również o toczeniu i rzeźbieniu. Toczenie pozwala na kształtowanie drewna, poprzez obracanie go w tokarce. Dzięki tej technice możemy uzyskać okrągłe nóżki stołów, misy, czy kolumny. Z kolei podczas rzeźbienia stolarz, sięgając po dłuto, wytłacza czy wycina wszelkiego kształty, figury, lub dekoracje.
Obróbka chemiczna i termiczna
Obróbka chemiczna pozwala na wyodrębnienie z drewna różnych jego składników (np. węgiel drzewny, terpentyna, celuloza). Do tej techniki często zalicza się też takie czynności jak lakierowanie, woskowanie, impregnowanie i bejcowanie. Metoda termiczna polega na poddaniu materiału działaniu wysokich temperatur, dzięki czemu uzyskuje się jego pożądane właściwości, np. odporność na wilgoć.
Dzięki odpowiednim technikom i profesjonalnym sprzętom przygotujemy drewno i stworzymy z niego zarówno mniejsze przedmioty, jak i duże konstrukcje.
Materiał zewnętrzny