Meble w stylu kolonialnym wprowadzają do wnętrza wspaniały klimat. Niektórzy urządzają w tej koncepcji całe mieszkanie czy dom, inni zaś wybrane pomieszczenie. Pojedyncze zaś sprzęty, dzięki swojej oryginalności stanowią nieraz dopełnienie aranżacji utrzymanej w innym stylu. Takim meblem może okazać się skrzynia kolonialna lub kufer. Przedmiot ten był bardzo popularny wśród europejskich osadników w XIX wieku. W domach przeznaczony był do przechowywania ubrań i innych rzeczy, jednak przede wszystkim służył w podróży. Osiedleńcy przybywając na tereny kolonii posiadali w skrzyniach i kufrach cały swój dobytek. Na początku skrzynie były głównym miejscem przechowywania przedmiotów, a później pozostały elementem stylu kolonialnego. W dzisiejszych aranżacjach nadal są wykorzystywane.

Sypialnia to miejsce, w którym znajdziemy pięknie zdobione kufry lub proste, klasyczne skrzynie kolonialne. U podnóżka łóżka zazwyczaj znajdziemy taki mebel dobrany wedle naszych preferencji. Skrzynię klasyczną i prostą charakteryzuje masywność i jednolite egzotyczne drewno. Jedyną ozdobą mogą okazać się metalowe klamry i okucia przedmiotu. Dobrym pomysłem jest także zakupienie kilku skrzyń, które stworzą komplet.

Orientalną skrzynię kolonialną zaś charakteryzować będą przepiękne rzeźbienia i zdobienia. Takie meble często były i są wykonywane ręcznie, dzięki czemu stają się wyjątkowe i niepowtarzalne. Aby nie przesycić wyglądu skrzyni kolonialnej zdobienia znajdują się zazwyczaj na jej przodzie i wieku. Przykładowo delikatne zdobienia mogą znajdować się w rogach płaszczyzny, a główny ornament na jej środku. Najpiękniejsze są etniczne wzory charakterystyczne dla wybranego obszaru geograficznego.

Kolonialne skrzynie i kufry stały się inspiracją dla współczesnych projektantów, którzy tworzą ich nowe wzory i modele. Bardzo często meble te zakupuje się do przedpokoju (jako miejsce do przechowywania obuwia) lub ogrodu czy tarasu. Ich wykorzystanie zależy od kreatywności – bardzo często służą jako zamiennik stolika kawowego.