Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo szlifowanie

Szlifowanie podłogi drewnianej – jak robić to w prawidłowy sposób?

Data publikacji 15 czerwca 2022

Drewniane podłogi powracają do łask. Niektórzy decydują się na położenie nowej podłogi, inni z kolei przywracają blask starej lub odsłaniają ją spod przesłaniającej ją wykładziny. Ostatnie rozwiązania wymagają szczególnego zaangażowania, jeśli chcemy gruntownie odnowić drewnianą podłogę. Jednym z najważniejszych etapów jest szlifowanie podłogi. Jak to zrobić, by nie zniszczyć drewna? O czym musisz pamiętać, zanim przystąpisz do pracy?

Szlifierka do podłogi, czyli sprzęt ma znaczenie

Drewno to zdecydowanie wdzięczny materiał, który mimo wieloletniego zaniedbania nadal może zachwycać. Wystarczy jedynie włożyć odrobinę pracy, by cieszyć się nową podłogą bez większych nakładów finansowych. Odnowienie drewnianej podłogi warto rozpocząć od szlifowania. Zanim jednak przystąpisz do niego, upewnij się, że w Twoim warsztacie znajdują się szlifierki podłogowe. Posiadając odpowiedni, profesjonalny sprzęt do szlifowania możesz być pewien, że ostateczny efekt Cię zachwyci. Nie zapomnij także wyposażyć się w papier ścierny o różnych gramaturach.

Szlifierka do podłogi a etapy szlifowania

Dobranie papieru ściernego o różnej gramaturze jest niezwykle ważne dla poszczególnych etapów szlifowania drewnianej podłogi. Różne uziarnienie pozwala uzyskać różne efekty na podłodze. Poznaj 3 etapy szlifowania podłogi.

Szlif zgrubny ze szlifierką podłogową

Szlifowanie drewnianej podłogi rozpoczyna się od wygładzenia drewna przy użyciu szlifierki z gruboziarnistym lub średnioziarnistym papierem ściernym. Gramaturę papieru należy dobrać względem gatunku szlifowanego drewna. Szlif zgrubny powinien być rozpoczęty od narożnika pomieszczenia. Przy użyciu szlifierki podłogowej należy wykonywać jednostajne ruchy do przodu i do tyłu – oba tą samą drogą. Kiedy płaszczyzna podłogi jest już równa, można przejść do kolejnego etapu szlifowania.

Szlif wyrównawczy

Szlif wyrównawczy, jak sama nazwa wskazuje, służy wyrównaniu miejsc, do których trudno dotrzeć. Na tym etapie szczególnie docenimy profesjonalny sprzęt, który umożliwia dotarcie do narożników czy obrzeży podłogi. Do szlifu wtórnego należy wykorzystać papier ścierny o gramaturze dwa stopnie mniejszej niż podczas szlifu zgrubnego. Po zakończeniu tego etapu należy odkurzyć dokładnie podłogę, by przygotować ją do szlifu wykończeniowego.

Szlif na wykończenie

Ostatni etap szlifu posadzki drewnianej to wręcz prace kosmetyczne mające na celu usunięcie wszelkich niedociągnięć. Za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego należy wykonywać ruchy wzdłuż włókien drewna.

Redakcja RoyalDecor

Zespół Royaldecor.pl to pasjonaci estetyki, funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. Tworzymy treści, które pomagają w wyborze idealnych mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych, wspierając Cię na każdym etapie budowy i urządzania domu. Z nami znajdziesz inspiracje i praktyczne porady, które uczynią Twoje wnętrza wyjątkowymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?