Wentylator domowy – Jaki wybrać? Czy może być ozdobą?

wentylator domowy

Zmorą kilku ostatnich tygodni jest niesłabnący, wręcz saharyjski upał – zwiastun zmian klimatycznych, potwór brudzący ubrania i odbarwiający skórę. Walczyć z nim można na wiele różnych sposobów. Butelka wody, nakrycie głowy, ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu. Nieważne czego użyjemy, liczy się efekt finalny, a tym jest osiągnięcie komfortu, czyli znalezienie się w miejscu o odpowiednich warunkach temperaturowych dla naszego ciała do znośnej pracy, odpoczynku bądź spędzania wolnego czasu. W tym miejscu pojawia się jednak problem: Jak utrzymać te warunki, gdy za oknem z nieba sączy się żar?

Wentylator czy klimatyzacja?

Odpowiedzią najszybszą i najlepszą byłaby klimatyzacja. Ustawiamy odpowiednią temperaturę za pomocą guzików lub pokręteł i nic nas więcej nie interesuje. Co jednak z kosztami i urządzeniami niezbędnymi do zainstalowania klimatyzacji? Z tym na ogół bywa pod różnie. Kupno i instalacja takiego systemu to wydatek ok. 2000 – 7000 tysięcy złotych, do czego dochodzą koszty eksploatacji i konserwacji. Co więcej, decydując się na system klimatyzacyjny w naszym domu lub mieszkaniu, musimy liczyć się z niezbędnym remontem. Nie jest on jednak zbyt inwazyjny, niemniej zmienia on wizerunek miejsca, w którym mieszkamy, pracujemy bądź spędzamy czas. Ma to związek z odpowiednim oprzyrządowaniem – urządzeniami, które pochłaniają ciepłe powietrze z wnętrza domu lub mieszkania, przekształcają je i oddają poza budynek. To właśnie ten ostatni element zwykle jest najbardziej widoczny, gdyż z reguły kojarzy się ze szpecącą skrzynką wiszącą na ścianie bądź balkonie. Oczywiście im droższy i bardziej skomplikowany system zakupimy tym szersze będą jego zastosowania, rosnące proporcjonalnie do komfortu działania. Drogie systemy nie tylko ochładzają powietrze, ale jonizują je, nawilżają, ozonują, a na dodatek działają w całkowitej ciszy.

Budżetowe chłodzenie

Idealną alternatywą dla mniej wymagających i tych, którzy potrzebują ochłodzić się spontanicznie są wentylatory. Urządzenia powszechnie i błędnie nazywane wiatrakami (wentylator wprawia w ruch powietrze, wiatrak wprawiany jest w ruch powietrzem) różnią się od klimatyzacji tym, że nie ochładzają powietrza w danym pomieszczeniu pozbywając się jego ciepłej części z budynku, lecz wprawiają w ruch powietrze zgromadzone wewnątrz. Praca wentylatora jest o wiele mniej subtelna. Nie dość, że wywołuje z reguły hałas, to na dodatek wprawia powietrze w ruch, który z reguły jest bardzo szybki, co może odbić się na porządku w naszym mieszkaniu. Na dodatek zbyt długie pozostawanie w zasięgu włączonego na maksymalnych obrotach wentylatora może skończyć się przeziębieniem, gdyż zimne masy powietrza trafiają bezpośrednio w nasze ciało. Zadaniem wentylatora jest przede wszystkim ochłodzenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu poprzez cyrkulację powietrza, lecz nie utrzymanie jej. Kupując więc wentylator, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego mocą. Kolokwialnie mówiąc: im więcej je prądu, tym zimniej dmucha. Parametry te jednak powinny być uwzględnione z kilkoma czynnikami: ile osób będzie z niego, jak duże jest pomieszczenie, w którym będzie znajdował się wentylator, gdzie będzie on zlokalizowany i co chcemy osiągnąć instalując go we wskazanym miejscu. Ostatnie pytanie może wydać się retoryczne, jednak trzeba mieć na względzie, że urządzenia wentylujące, zwłaszcza o małej mocy, działają punktowo tzn. ochładzają niewielki obszar, na który skierowany jest wirnik. Decydując się na taki zakup musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wentylatory nadają się doskonale przede wszystkim na wakacyjne wyjazdy, spontaniczne i incydentalne okazje oraz chłodzenia niedużych powierzchni, a co za tym idzie – małej ilości osób. Niewielkie wentylatory możemy kupić już za kilkanaście złotych, jednak ich bogata oferta sprawia, że nie jesteśmy skazani jedynie na te „chińskie”, plastikowe i niskiej sprawności. Możemy wybrać mobilne lub nieruchome, o klasycznym wyglądzie bądź wpasowujące się w nowoczesny design, chromowane lub stalowe, kolumnowe lub stelażowe, ciche oraz głośne, wysoko i niskoobrotowe. Istnieją wersje stworzone specjalnie z myślą o postawieniu na biurko, jak i również wentylatory podłogowe.

Wentylator – Czy warto?

Nawet perfekcyjnie dobrany wentylator nie jest w stanie zastąpić systemu klimatyzacyjnego, który potrafi utrzymać stałą temperaturę w danym pomieszczeniu. Niemniej w tak upalne dni jak obecnie nawet niewielkie obniżenie temperatury w miejscu, w którym przebywamy jest na wagę złota. W przypadku wentylatora nie odbywa się to kosztem sporych nakładów finansowych, co jest szczególnie ważne, zważywszy, iż lato się jeszcze nawet nie zaczęło!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *