Jaka rura pasuje do pieca kondensacyjnego?
Data publikacji 7 listopada 2023Prawidłowa wentylacja wyciągowa jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku kotłów, w których oprócz gazów spalinowych powstaje także kondensacja. Powietrzny układ spalania musi mieć nie tylko odpowiednią długość, ale także odpowiednią średnicę i być wykonany z materiału odpornego na chemikalia o wysokim pH. Jak wybrać rury do kotła kondensacyjnego, aby instalacja była bezpieczna i wydajna? Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Rury pieca kondensacyjnego: na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwą?
- Jakie zalecane rozmiary rur dla pieca kondensacyjnego?
- Który komin jest przeznaczony do pieca kondensacyjnego?
Rury pieca kondensacyjnego: jak wybrać właściwą?
Właściwa instalacja rurowa odprowadzająca spaliny ze skraplacza gazu odgrywa ważną rolę, wpływając na bezpieczeństwo użytkownika i wydajność samego urządzenia. Przede wszystkim musi być wykonany z odpowiedniego materiału. Jeżeli jest to rura odprowadzająca spaliny do pieca, musi ona najpierw być odporna na kondensację, która pojawi się w systemie kominowym. Dlatego rury służące do usuwania zanieczyszczeń ze spalania muszą być wykonane ze stali kwasoodpornej lub polipropylenu. Zapewnia to ochronę przed wyciekami, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Jakie zalecane rozmiary rur dla pieca kondensacyjnego?
W przypadku kotłów kondensacyjnych rozmiary rur są w miarę ustandaryzowane – choć producent może polecać modele o innych rozmiarach. Jeśli potrzebujesz komina do kuchenki gazowej, popularna średnica wynosi 80mm. Zewnętrzne kanały powietrzne mają zwykle średnicę 125 mm. Nieco inna sytuacja dotyczy przewodów powietrzno-dymowych. Wtedy średnica każdego kabla jest minimalna 80 m.
Który komin jest przeznaczony do pieca kondensacyjnego?
Jak wszyscy wiemy, kondensacja z kotła gazowego może wyrządzić wiele szkód, dlatego niestety tradycyjny komin murowany nie będzie właściwym rozwiązaniem. Jeśli jednak tak jest, nie oznacza to, że należy go zdemontować. Istnieje możliwość modernizacji w celu zastosowania rur ze stali nierdzewnej, ceramiki lub polipropylenu. Dla wygodnego montażu można zastosować układ koncentryczny, który dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i zmniejsza wrażliwość na zmiany temperatury zewnętrznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć komin bazujący wyłącznie na kanałach spalinowych i nawiewnych. Muszą być jednak całkowicie odporne na korozję, co zapewniają kominy o podwójnych ściankach. Aby komin spełniał swoją rolę najlepiej powierzyć jego projekt specjaliście, który dobierze odpowiednie parametry, charakterystykę rury i długość, dostosowując ją do standardów budowlanych i otoczenia.
Ciekawostką jest to, że wyjście rury wydechowej wymaga nie tylko budowania komina, ale także możliwości wyciągnięcia go przez ścianę.
Zobacz także: W jaki sposób można zamaskować rurę od grzejnika?