Jaką wybrać ościeżnicę?
Data publikacji 9 października 2019Wiele prac remontowo-budowlanych można wykonać we własnym zakresie bez obaw o ich jakość. Wiele osób w domach czy mieszkaniach samodzielnie wymienia nie tylko drzwi, ale też ościeżnice. Z na pozór skomplikowaną czynnością poradzą sobie nie tylko sowicie opłacani fachowcy, ale też amatorzy majsterkowania.
Z czego wykonana jest ościeżnica
Dobry sklep remontowo-budowlany ma w ofercie ma wiele rodzajów ościeżnic, różniących się wymiarami czy materiałem. Do chętnie kupowanych należą między innymi ościeżnice wykonane z drewna, ściślej z drewnianej klejonki. Następnym popularnym materiałem jest PCW – sklep remontowo-budowlany Bricoman ma w ofercie przystępne cenowo komplety złożone ościeżnicy (zobacz na: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/drzwi-wewnetrzne/oscieznice) i drzwi z tego materiału. Alternatywą są metalowe modele, najczęściej wykonane z ocynkowanej blachy – przy grubości w zakresie między 1,2 a 1,5 mm ościeżnica ma odpowiednią sztywność, jednocześnie jest lekka. Kolejnym rozwiązaniem zyskującym na popularności są ościeżnice z aluminium, jeszcze lżejsze od stalowych, oferowane razem ze skrzydłami drzwiowymi z tego samego surowca.
Stała czy regulowana?
Pośród ościeżnic wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszym są ościeżnice stałe, znane też jako blokowe. Ten rodzaj szczególnie polecany jest w miejscach, gdzie grubość ścian nie przekracza 10 cm – ograniczenie to sprawia, że ościeżnica stała sprawdza się przede wszystkim w nowym budownictwie. Alternatywą albo jedynym słusznym wyborem w przypadku starszych budynków są ościeżnice regulowane – tam, gdzie ściany mają różną grubość, to optymalne rozwiązanie przede wszystkim ze względu na łatwość montażu.
Warto wiedzieć, że wiele osób decyduje się na ościeżnice regulowane również w nowych budynkach. Tego typu dużo łatwiej zamontować, zachowując odpowiednią precyzję. Jednak są sytuacje, kiedy lepszym pomysłem jest ościeżnica stała. Modele bez regulacji są na ogół delikatniejsze oraz do ich montażu nie potrzeba wiele przestrzeni – ma to szczególne znaczenie, kiedy drzwi umieszczono na styku dwóch prostopadłych ścian. Zaletą stałych ościeżnic jest również możliwość zamaskowania ewentualnych niedoskonałości powstałych podczas wstawiania przy użyciu listew wykończeniowych.
Przez zakupem przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grubość muru oraz przestrzeń wokół drzwi. Oczywiście ważne jest, by dobrać model pod względem kolorystycznym do skrzydła drzwiowego czy wystroju wnętrza.
Ościeżnica do drzwi antywłamaniowych
Szczególną uwagę należy zwrócić przy montażu drzwi antywłamaniowych. Profil ościeżnicy do takich drzwi winien być wykonany z solidnego metalu, do tego najlepiej, kiedy będą głęboko zakotwiczone w murze. Można też wymieniając drzwi na nowe, użyć ościeżnicy nakładkowej – mocuje się ją do starej ościeżnicy. Główną zaletą tego rozwiązania jest szybkość i łatwość montażu, wadą zaś zazwyczaj zwężone przejście.