Czym ozdobić stół świąteczny, gdy brakuje miejsca na dodatki?

Czym ozdobić stół świąteczny

Piękne, świąteczne dekoracje wprowadzają do domu niepowtarzalny klimat. Wystarczy ozdobić nimi stół wigilijny, by od razu poczuć bożonarodzeniową atmosferę. Na jakiego rodzaju dodatki zdecydować się, gdy pośród podawanych potraw powoli brakuje już miejsca?

Dwanaście potraw świątecznych, czyli jak udekorować suto zastawiony stół wigilijny?

W Polsce mamy tradycję podawania aż dwunastu potraw wigilijnych. Warto podkreślić, że w różnych regionach kraju są to inne potrawy. Na ogół jednak jemy pierogi z grzybami, karpia, kapustę z grochem, zupę grzybową, rybę po grecku czy kutię. W wielu domach serwowany jest także kompot z suszu, sernik, makowiec, no i oczywiście pierniki.

Niestety, przy tak suto zastawionym stole, czasem brakuje miejsca na dodatkowe dekoracje. Na szczęście i na to jest pewien sposób. Wystarczy odpowiednio wcześniej zainteresować się ofertą ozdób stołu wigilijnego. Do wyboru są bowiem tematyczne obrusy, podkładki świąteczne na stół – zarówno pod talerze, jak i pod kieliszki – a także bożonarodzeniowe świece, które w klasycznej wersji nie zajmują zbyt wiele miejsca. Wymagają jednak świeczników, o których również trzeba pamiętać.

Budżetową wersją ciekawych dekoracji świątecznych są papierowe serwetki z motywem gwiazdkowym. Niedrogie dodatki tego typu można położyć przy każdej, pojedynczej zastawie lub włożyć na stół w specjalnym serwetniku. Co szczególnie istotne, pełnią one funkcję dekoracyjną i użytkową jednocześnie.

Pozostałe dekoracje świątecznego stołu – rozwiązania budżetowe i nie tylko

Boże Narodzenie wiele osób obchodzi bardzo uroczyście, nie szczędząc przy tym na dekoracjach, jedzeniu oraz prezentach. Aspekt religijny również ma olbrzymie znaczenie i śmiało, można stwierdzić, że grudniowy okres świąteczny, poza Wielkanocą, jest najważniejszym czasem w roku.

Dobitnie potwierdza to zresztą fakt, że w okresie listopada i grudnia, większość marketów jest wręcz przepełniona świątecznymi dekoracjami. Aby stół wigilijny prezentował się ciekawie, nie trzeba jednak wydawać na wskazane ozdoby wielu pieniędzy. Wystarczy odrobina wyobraźni i czasu.

Gdy na stole brakuje już miejsca, warto skupić się na krzesłach. Oparcia możesz przyozdobić małymi girlandami z suszonymi cytrynami. Na stole pośród podanych dań możesz poukładać gałązki igliwia. Z kolei nad stołem warto powiesić papierowe gwiazdy, wykonane samodzielnie lub kupione w gotowej wersji. Jeśli funduszy nie brakuje – ciekawym rozwiązaniem jest też świąteczna zastawa. Nad takim zakupem warto jednak dobrze się zastanowić. Choć z pozoru wydaje się niepraktyczny, zazwyczaj służy domownikom przez wiele lat.

Niezależnie od rodzaju wybranych ozdób – stół wigilijny z całą pewnością warto udekorować. Kiedyś ten element gwiazdkowego wystroju bardzo często był pomijany. Dziś zwraca się na niego coraz większą uwagę. I słusznie, bo w trakcie bożonarodzeniowego wieczoru to właśnie on jest najistotniejszy!

Artykuł sponsorowany