Jak wybrać zasłony do salonu?

zasłony do salonu

Po wielkim remoncie – kładzeniu płytek, malowaniu ścian, doborze mebli oraz wielkim sprzątaniu – przychodzi czas na wybór odpowiednich dodatków. Kluczowym elementem dekoracji przestrzeni są z reguły efektowne zasłony. Jak wybrać optymalne zasłony do salonu? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zasłony gotowe na kółkach, zasłony na szynie, żabki i haczyki

Przede wszystkim należy wybrać sposób mocowania zasłony. Niejednokrotnie jest on uzależniony od konkretnego wnętrza. Najczęściej wybieraną metodą są klasyczne karnisze. Do nich pasują natomiast zasłony gotowe na kółkach, zasłony na taśmie, a także te, na specjalnych zakładkach. Dodatkowo do karnisza przyczepiane są żabkami lub haczykami. Innym możliwym sposobem powieszenia zasłony jest zamontowanie specjalnych szyn. W tej sytuacji zasłona musi zostać wyposażona w specjalną taśmę, do której przyczepimy haczyki lub żabki na kółkach. Tak naprawdę wybór w tym zakresie jest uzależniony od indywidualnych upodobań. Sam musisz zdecydować, co jest dla Ciebie bardziej interesujące.

Zasłony o różnej długości

Obecnie najbardziej popularnymi zasłonami są te, sięgające samej ziemi. Przy nieco mniej wymiarowych pomieszczeniach, zasłony gotowe na kółkach mogą być jednak nieco problematyczne do kupienia. Musimy bowiem idealnie wstrzelić się w wymiary danego pomieszczenia i okna. Z pewnością takie rozwiązanie wygląda jednak najbardziej efektownie. Możemy również zdecydować się na zasłony, sięgające jedynie parapetu. Często taki wybór okazuje się bardziej praktyczny, zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu zwierzęta, które uwielbiają ostrzyć sobie pazury albo bawić się zwisającymi przedmiotami.

Zasłony klasyczne czy ekstrawaganckie?

W sklepach znajdziesz szeroki wybór gramatur, tekstur, barw i długości. Możesz postawić zarówno na klasyczne, jak i nieco bardziej ekstrawaganckie wzory. Obecnie trudno mówić o jakiejś jednolitej modzie w tym zakresie. Równie popularne są gładkie zasłony gotowe na kółkach, jak i te z różnymi, fantazyjnymi wzorami. Niewątpliwie jednak, wybór wzorzystej tkaniny jest nieco ryzykowny. Jeżeli w Twoim mieszkaniu jest już dość dużo różnych kolorów, można w ten sposób łatwo przesadzić. Pamiętaj jednak, że klasyka jest zawsze dobrym wyborem.

Zasłony gotowe na kółkach – jaki kolor?

No i oczywiście pozostaje jeszcze wybór koloru. Pamiętaj o zasadzie, iż ciemne kolory pomniejszają przestrzeń, a jasne ją powiększają. Jeżeli boisz się w tym zakresie zaryzykować, wiedz, że szarości, biele, beże i inne stonowane odcienie, sprawdzą się niemal zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *