Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jak wykorzystać liście geranium?

Data publikacji 7 listopada 2023

Geranium, zapalenie migdałków, pachnący geranium lub po prostu zapalenie migdałków. To potoczne nazwy jednej z roślin doniczkowych, które Twoja babcia lub mama prawdopodobnie zna bardzo dobrze. Geranium to nie tylko łatwa w uprawie roślina ozdobna. To przede wszystkim – roślina o dobroczynnych właściwościach zdrowotnych. Do czego wykorzystuje się pelargonie?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jaka jest uprawa tej rośliny?
  • Jakie są właściwości tej rośliny?
  • Na co pomaga geranium?
  • W jaki sposób go stosować?

Jaka jest uprawa geranium?

Geranium to roślina uprawiana w gruncie w Afryce Południowej. Jest ona niezbyt wymagająca, lubi słoneczne miejsce. W domu najlepiej postawić ją na balkonie lub parapecie, gdzie będzie w dobry sposób trafiać na nią słońce. Zimą trzeba przechowywać w minimalnej temperaturze. 10-15 stopni Celsjusza i umiarkowane podlewanie. Geranium jest rośliną wieloletnią, ale jeśli zdecydujesz się na uprawę na świeżym powietrzu, w otwartym terenie, przygotuj się, że w przyszłym roku będziesz musiał posadzić nową roślinę.

Jakie są właściwości tej rośliny?

Liście zielonego geranium mają nieregularny kształt i postrzępione krawędzie. Są również pokryte wieloma delikatnymi włoskami. I to właśnie w tych liściach kryją się najlepsze rzeczy, jakie ta roślina może nam przynieść. Jeśli je dotkniesz, poczujesz silny zapach róży cytrynowej.Wszystko to nadaje mu korzystne właściwości zdrowotne. To także roślina oczyszczająca powietrze w pomieszczeniach.

Na co pomaga geranium?

Roślina ta była bardzo popularna 20-30 lat temu, wykorzystywana do dekoracji domów i biur. Nasze babcie i mamy używały go jako domowego środka. Leki przeciwbólowe ucha są sprawdzonym rozwiązaniem w leczeniu zapalenia i obrzęku ucha. Wystarczy oderwać liść od drzewa, zmiażdżyć go rękami, uformować kulkę i ostrożnie włożyć do ucha. Geranium ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zabija bakterie i wirusy oraz zmniejsza obrzęki. Z liści tej rośliny można zrobić okład łagodzący ból stawów.

W jaki sposób go stosować?

Napar z geranium lub rozdrobnionych liści to nie jedyny sposób wykorzystania właściwości tej rośliny. Olejek geraniowy można kupić w każdym sklepie zielarskim. Stosuj go do inhalacji, masażu relaksacyjnego i przeciwbólowego, a także jako kosmetyk antycellulitowy. Możesz dodać kilka kropli lub liści do kąpieli, aby zrelaksować się i poprawić kondycję skóry. Geranium polecany jest przy problemach skórnych takich jak trądzik czy egzema. Ma także działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne, dlatego wykorzystuje się go w wielu kremach i balsamach.

Roślina o oryginalnych szorstkich liściach, posiadająca wiele cennych właściwości. Zdecyduj się na geranium, jeśli używasz domowych sposobów na leczenie różnych dolegliwości lub po prostu cieszyć się przyjemnymi kwiatowymi zapachami.

Zobacz także: Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Redakcja RoyalDecor

Zespół Royaldecor.pl to pasjonaci estetyki, funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. Tworzymy treści, które pomagają w wyborze idealnych mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych, wspierając Cię na każdym etapie budowy i urządzania domu. Z nami znajdziesz inspiracje i praktyczne porady, które uczynią Twoje wnętrza wyjątkowymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?