Słynne amerykańskie świece zapachowe

Jak się okazuje, każda branża ma swoich wielkich graczy, którzy osiągnęli dominującą pozycję dzięki ciężkiej pracy i niezrównanej jakości swoich produktów. Nie inaczej jest w branży w wydawałoby się niszowej branży świec zapachowych. Wbrew pozorom jest to niezwykle prężny biznes warty wiele milionów dolarów.

Największym na świecie producentem i sprzedawcą świec zapachowych, świeczników, akcesoriów i zastawy stołowej jest amerykańska firma Yankee Candle. Jej produkty są sprzedawane w tysiącach sklepów z pamiątkami w całym kraju, są dystrybuowane poprzez katalogi oraz przez Internet. Można je nabyć w niemal pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Firma prowadzi około 580 sklepów w małym formacie w 46 stanach USA (zlokalizowanych z reguły w centrach handlowych) i jest największym producentem świec w Stanach Zjednoczonych. Siedziba firmy znajduje się w South Deerfield, w stanie Massachusetts.

Początki firmy

Yankee Candle Company została założona w South Hadley w stanie Massachusetts, kiedy Michael Kittredge, pochodzący z Holyoke położonego w tym samym stanie, stworzył swoją pierwszą świecę zapachową, „Boże Narodzenie 1969”, z roztopionych kredek jako prezent dla swojej matki. Sąsiedzi zaczęli wyrażać zainteresowanie zakupem jego dzieł, a Kittredge zaczął je produkować w większych ilościach. Sama firma została założona z pomocą Donalda MacIvera i Susan Obremski, którzy byli jego przyjaciółmi z czasów liceum. MacIver pomógł sfinansować rozpoczęcie działalności dzięki oszczędnościom ze swojej poprzedniej pracy w niepełnym wymiarze godzin. Produkcja świec znacznie wzrosła po tym, jak ojciec Susan Obremski opracował „ogrzewany pokój”, który umożliwił oszczędne dostawy ciekłego wosku w pierwszym zakładzie w Holyoke . Wynalezienie przez Obremskiego stożkowego stołu obrotowego pozwoliło podwoić produkcję, jednocześnie znacznie ją przyspieszając. W efekcie tych innowacji firma Yankee Candle szybko się rozwijała i przeniosła do South Deerfield w 1983 roku.

Dalsze losy

W 1993 roku Kittredge zaczął przekazywać kierownictwo firmy zaufanemu pracownikowi. W 1998 roku sprzedał spółkę nowojorskiej firmie Forstmann Little za 500 milionów dolarów. Forstmann wprowadził spółkę na giełdę w 1999 roku, a w 2001 zatrudnił Craiga Rydina na stanowisko dyrektora generalnego. Rydin rozpoczął dużą kampanię reklamową, podnosząc sprzedaż na najwyższy jak dotąd poziom i sprawiając, że marka Yankee Candle stała się rozpoznawalna właściwie na całym świecie. Kittredge pozostał emerytowanym prezesem spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *