Funkcjonalny mały przedpokój? Szafy na wymiar!

szafy na wymiar w przedpokoju

Dużo mówi się o tym, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Wydaje się, że nie mają z tym problemu ludzie, którzy dysponują dużą powierzchnią. Jednak tak naprawdę ten termin jeszcze bardziej dotyczy osób żyjących na co dzień w mniejszych metrażach. Jednym z najtrudniej do zagospodarowania miejsc jest przedpokój. Na szczęście możemy zastosować kilka trików. Do jednych z nich zaliczamy szafę przesuwną. Poniżej przedstawimy kilka praktycznych rad zanim wyposażymy w nią nasz przedpokój.

Jaką szafę warto wybrać?

Zazwyczaj przedpokój to niewielkie pomieszczenie. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że musi być ono urządzone praktycznie. Pojawienie się tam szafy jest dla nas oczywiste. Nie może być to jednak byle jaki mebel. Szafa, która będzie tam stała musi bardzo często pomieścić wiele ubrań i to niemalże na każdą porę roku. Do tego dochodzą dodatki i obuwia. Im więcej domowników, tym więcej miejsca potrzeba. Mamy dwie opcje jeśli chodzi o wybór szafy. Możemy kupić gotowe rozwiązania. W takich przypadkach musimy przed zakupem dobrze wymierzyć przedpokój. Druga opcja, którą jak najbardziej polecamy to zakup szafy na wymiar. Zostanie ona wtedy zaprojektowana specjalnie pod nasze wymagania. Dlaczego to najlepszy wybór? Ponieważ uwzględnia metraż naszego pomieszczenia i idealnie się w niego wkomponuje. Poza tym pamiętajmy, że projekt uwzględnia nie tylko to co widzimy z zewnątrz. Szafa do zabudowy jest także zaprojektowana w środku. Jej układ jest tak przemyślany, by była ona jak najbardziej pojemna. Przy zakupie mebli ze sklepu nie mamy takich możliwości.

Koszt szafy na wymiar

Przejdźmy do kwestii finansowych. Ile kosztuje szafa na wymiar? To zależy od wielu kwestii – jak duża ma być szafa, z jakich materiałów ma być wykonana, jak mają wyglądać fronty? Odpowiadając na te pytania powoli może się kształtować cena ostateczna. Należy jednak dodać, że cena szafy na wymiar zaczyna się od 700 złotych. Nieco taniej wychodzi gotowa szafa, której cena wynosi 500-600 złotych. Mówimy tu standardowych wymiarach. Większe gotowe szafy to koszt nawet 1500 złotych.

Drzwi przesuwne

Dysponując mniejszą powierzchnią w przedpokoju czy też w jakimkolwiek innym pokoju najlepiej do szafy wybrać drzwi przesuwne. To sprawia, że nie musimy mieć wolnego miejsca przed nią. Same drzwi działają jedynie w prawą lub lewą stronę. Dodajmy, że są one nie tylko wygodne w użytkowaniu. Dzięki nim możemy ciekawie zaaranżować nasze pomieszczenie. A to głównie za sprawą tego, że mogą być one wykonane z innego materiału niżeli korpus naszej szafy. Warto już na etapie jej projektowania dobrze przemyśleć nie tylko kwestie wymiarów, ale właśnie także tego zagadnienia. Poza tym jeśli dodamy do tego równie funkcjonalnie urządzone wnętrze szafy z wysuwnymi pojemnikami czy koszami to możemy być pewni, że nasz mebel będzie zarówno funkcjonalny jak i gustowny.

Nieprzeciętne fronty

Odpowiednio urządzone wnętrze szafy to podstawa. Ale nie zapominajmy o tym, że musi ona idealnie wtopić się w wystrój wnętrz. W przypadku małych przedpokoi nie zawsze możemy wybierać pomiędzy wszystkimi dostępnymi wzorami. Musimy zastosować triki, które optycznie powiększą nasze niewielkie pomieszczenie. W takich przypadkach najlepiej wybierać wzory z poziomymi pasami. Możemy wybrać inne rozwiązania. Wśród nich poleca się głównie fronty lustrzane czy te wykonane z płyt lakierowanych. Wyglądają one już bardziej elegancko i wpasowują się w większości wnętrz.

Kolory? Z pewnością jasne i delikatne.

Reasumując, szafa z przesuwnymi drzwiami to idealna propozycja dla niewielkich pomieszczeń. Celująco sprawdzi się w małym przedpokoju, ale także innych pokojach, w których nie możemy sobie pozwolić na niepraktyczne meble. Wbrew pozorom nie jest trudno zagospodarować mały przedpokój. Minusem tego są jednak wydatki. W większości przypadkach musimy zamawiać meble na wymiar. A to już nieznacznie wyższe koszta niżeli zakupy gotowych sprzętów. Zaletą jest natomiast praktyczność, wygoda i przede wszystkim fakt, że nasza szafa może być unikatowa.